Galeria zdjęć Hiszpania

 Hiszpania

Link do Francja - Portugalia

   Umocnieni na duchu i ciele, wracamy do Hiszpanii. Jedziemy do słynnego na cały świat miasta – Santiago de Compostela. Tu zwiedzamy katedrę, jedną z najważniejszych świątyń pielgrzymkowych, miejsce docelowe drogi Świętego Jakuba, jednego z dwunastu apostołów, uczniów Jezusa Chrystusa.
   To jedno z największych dzieł architektury romańskiej w Hiszpanii i jedna z najważniejszych świątyń w średniowieczu. Znajduje się w niej sarkofag z ciałem św. Jakuba. Bogata w liczne dzieła sztuki, przede wszystkim romańskiej rzeźby, pełna złoceń. Jej osobliwością jest Botafumeiro – wielka kadzielnica o ponad 700-letniej historii. Po Jerozolimie i Rzymie, Santiago de Compostela jest najstarszym i najważniejszym miejscem pielgrzymkowym chrześcijan.

SantCompostela fasadapolnocna

Santiago de Compostela grob sw Jakuba (10)

 

Santiago de Compostela grob sw Jakuba (23)

Santiago de Compostela grob sw Jakuba (25)

   Toledo - Katedra Najświętszej Marii Panny, po katedrze w Burgos, najbardziej znacząca budowla gotycka w Hiszpanii. 

 Toledo (1)

Toledo (5)

Toledo (13)

Toledo (12)

 

    Saragossa  - Nuestra Señora del Pilar -  to kolejne miasto na naszym pielgrzymkowym szlaku. Naszym celem było pokłonienie się Matce Bożej na Kolumnie. Stoi tu przepiękna bazylika o czterech wieżach i jedenastu kopułach Nuestra Senora del Pilar, czyli Najświętszej Marii Panny na Słupie, patronki Hiszpanii, która upamiętnia ukazanie się Matki Bożej na kolumnie wzniesionej na cześć św. Jakuba. Jest to pierwsze miejsce, gdzie oddawano cześć Maryi na terenie Hiszpanii. Bazylika o czterech wieżach i jedenastu kopułach, zbudowana na przełomie XVII/XVIII w. We wnętrzu wspaniały ołtarz z ozdobną galeryjką. W kaplicy otoczona wielką czcią figura Najśw. Marii Panny na Kolumnie (El Pilar). Ukazała się podobno św. Jakubowi w 40 r. Na suficie freski Goi. Katedra jest celem wielu pielgrzymek, szczególnie połączonych z Fiesta de la Raza, uroczystościami przypominającymi odkrycie Ameryki.

Bazylika Deel Pilar

Katedra Saragossa 3

Katedra Saragossa 11

OviedoOviedoRatusz

Oviedo – miasto w północnej Hiszpanii, na przedgórzu Gór Kantabryjskich, będące stolicą współczesnej prowincji Asturia.

   W katedrze Najświętszego Zbawiciela w stolicy hiszpańskiej Asturii - Oviedo, gdzie zaczyna się najstarszy szlak św. Jakuba znajduje się niezwykła relikwia. Od 761 r. nieprzerwanie czczona jest tam zakrwawiona chusta, która miała być szatą pogrzebową Jezusa Chrystusa. Chusta z Oviedo to lniana tkanina o wielkości 855 x 526 mm, będąca tzw. sudarionem, służącym do wycierania potu. Sudarion miał znaleźć się na twarzy ukrzyżowanego Jezusa celem zatamowania krwotoku z nosa i ust.

Catedra Oviedo

image002

   Katedra San Salvador zbudowana w latach 1388-1528 w stylu gotyku płomienistego. Wewnątrz kościoła znajduje się grobowiec króla Asturii . Najstarszą częścią kościoła jest zachowany fragment świątyni z początku IX wieku zaadaptowany na dwupoziomową kryptę katedralną. Wewnątrz niej znajduje się m.in. krzyż niesiony w pierwszej bitwie rekonkwisty pod Covadongą przez pierwszego króla Asturii Pelagiusza;

   Katedra w Santiago de Compostela – jedna z najważniejszych świątyń pielgrzymkowych, miejsce docelowe drogi Świętego Jakuba. Według tradycji miejsce spoczynku Św. Jakuba Większego jednego z dwunastu apostołów, uczniów Jezusa Chrystusa.

   Katedra w Santiago de Compostela jest jedną z największych dzieł architektury romańskiej w Hiszpanii i najważniejszych świątyń w średniowieczu. Bogata w liczne dzieła sztuki, przede wszystkim romańskiej rzeźby, takie jak Puerta de las Platerias (Brama Złotników), czy Pórtico da Gloria (Portal Chwały). Inną osobliwością katedry jest Botafumeiro – wielka kadzielnica o ponad 700-letniej historii. Zawieszona jest na sklepieniu, na skrzyżowaniu naw.

 SantCompostela fasadapolnocna

SantCompostela fasadapoludniowa

SantCompostela fasadazachodnia

Santiago de Compostela grob sw Jakuba (3)

Santiago de Compostela grob sw Jakuba (7)

Santiago de Compostela grob sw Jakuba (12)

Santiago de Compostela grob sw Jakuba (13)

Santiago de Compostela grob sw Jakuba (25)

Santiago de Compostela grob sw Jakuba (24)

Santiago de Compostela grob sw Jakuba (14)

Toledo

   Toledo – miasto w środkowej Hiszpanii (ok. 70 km na południe od Madrytu), ok. 83 tys. mieszk. (2011) i pow. 232,1 km². Leży na wzgórzu w zakolu rzeki Tag. Stolica wspólnoty autonomicznej Kastylia-La Mancha i prowincji Toledo. Ośrodek przemysłu lekkiego, spożywczego i rzemiosła artystycznego. Znany ośrodek turystyczny, kultu religijnego – siedziba prymasów Hiszpanii. Jeden z najcenniejszych klejnotów hiszpańskiej architektury. Wielu znanych ludzi i artystów urodziło się lub mieszkało w Toledo, m.in. Al-Zarkali, Garcilaso de la Vega, Eleonora z Toledo, Alfons X Mądry i El Greco.

Toledo (3)

Toledo (4)

Toledo (5)

Toledo (6)

Toledo (8)

Toledo (9)

Toledo (11)

Toledo (13)

Toledo (20)

Toledokatedra

Toledo (21)

Saragossa

Saragossa

   Saragossa – miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, przy ujściu rzeki Huerva i Gallego do Ebro, 700 tysięcy mieszkańców (2010), piąte co do wielkości miasto Hiszpanii. Stolica regionu Aragonia i prowincji Saragossa. Ośrodek przemysłowy, handlowy, naukowy, kulturalny i turystyczny.

   Obecna nazwa miasta pochodzi od łacińskiego Caesaraugusta, po zdobyciu miasta w VIII w. Maurowie przekształcili ją na Medina Albaida Sarakosta, a Hiszpanie po odbiciu miasta zmodyfikowali na Zaragoza (w języku kastylijskim i aragońskim).

Katedra Saragossa 18

Katedra Saragossa 19

Katedra Saragossa 7

Katedra Saragossa 2

saragossanuestra senora del pilar

Barcelona

Barcelona budowa kościoła pod nadzorem architekta Gaudiego budowę rozpoczęto 1949 trwa nadal. Planowane zakończenie budowy na 100 lecie śmierci tj. 2029

12 lipca Barcelona, Catalonia, Spain

12 lipca Barcelona, Catalonia, Spain4

12 lipca Barcelona, Catalonia, Spain6

W tym budynku Kolumb został przywitany z wyprawy

12 lipca w pobliżu Barcelona, Catalonia, Spain3

BARCELONA DZIELNICA GOTYCKA3

   Katedra Świętej Eulalii w Barcelonie jeden z cenniejszych przykładów architektury gotyckiej w Hiszpanii. Wzniesiona w kilku etapach w XIII - XV w. na miejscu starszej świątyni wybudowanej przez Rzymian.

Katedra swiętej Eulalii w Barcelonie jeden z cenniejszych przykładow architektury gotyckiej w Hiszpanii. Wzniesiona w kilku etapach w XIII  XV w. na miejscu starsz

Katedra swiętej Eulalii w Barcelonie jeden z cenniejszych przykładow architektury gotyckiej w Hiszpanii. Wzniesiona w kilku etapach w XIII  XV w. na miejscu starsz2
Bazylika Deel Pilar w niej są freski Goya

Bazylika Deel Pilar5

   Barcelona – miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym, około 120 km na południe od grzbietu Pirenejó i granicy hiszpańsko-francuskiej. Stolica prowincji o tej samej nazwie oraz wspólnoty autonomicznej Katalonii. Drugie co do wielkości miasto Hiszpanii, z liczbą mieszkańców wynoszącą 1 611 822 wewnątrz centrum administracyjnego. Zespół miejski Barcelony wykracza poza centrum administracyjne, z liczbą ludności wynoszącą 4 693 000, jest szóstym co do wielkości zespołem miejskim w Unii Europejskiej. Cała metropolia ma około 5 milionów mieszkańców.

barcelona kolumb4

barcelona kolumb9

barcelona kolumb7

Pomnik Krzysztofa Kolumba o wysokości 60 w Barcelonie, Katalonia, Hiszpania. Został zbudowany na pierwsze Międzynarodowe Targi  Świata w 1888 r.

barcelona kolumb11

 

Link do Francja - Portugalia

 

Hiszpania - pokaz fotografii z pielgrzymki