Galeria zdjęć Francja

Francja 

Link do Hiszpania - Portugalia 

 

Ars sur Formans św. Jana Marii Vianney2

Ars-sur-Formans

   ta niewielka wioska we wschodniej Francji, położona nad rzeką Formans około 35 km w kierunku północnym od Lyonu. Tym co przyciąga tu wielu pielgrzymów oraz turystów z całej Europy jest górująca nad miastem Bazylika mniejsza pw. św. Sykstusa oraz postać miejscowego Proboszcza św. Jana Marii Vianney (1786-1859). Pierwotna świątynia w miejscu obecnej bazyliki wzniesiona została prawdopodobnie już w XII wieku. W XVII wieku kościół został przebudowany w stylu barokowym, a swój ostateczny eklektyczny kształt uzyskał już po śmierci Proboszcza z Ars. Głównym projektantem nowej bazyliki został znany Lyoński architekt Pierre Bossan. Jednak to nie sam kościół przyciąga tu wielu pątników, a postać skromnego i niezwykle bogobojnego kapłana. Jan Maria Vianney urodził się w ubogiej rodzinie w 1786 roku w niewielkim miasteczku Dardilly koło Lyonu. Już od najmłodszych lat wyrażał chęć zostania księdzem, mimo że nie sprzyjała temu ówczesna sytuacja polityczna związana z rewolucją francuską i prześladowaniami Kościoła. W 1812 roku Vianney wstąpił do seminarium i mimo wielu ułomności oraz problemów (jąkanie się czy problemy z nauką) udało udało mu się uzyskać święcenia kapłańskie. Cechą charakterystyczną Vianneya było to, że własne ograniczenia i cierpienie traktował w sposób szczególny. Zrozumiał on bowiem, że istota naśladowania Chrystusa tkwi w umiłowaniu cierpienia jako ofiary. W 1818 roku już jako kapłan Vianney został wysłany do Ars, które w owym czasie było bardzo biedne i dalece odsunięte od Boga oraz Kościoła. To właśnie podczas jego wieloletniej posługi i pracy jako miejscowy proboszcz, udało mu się przywrócić wiarę i zapełnić kościół wiernymi. Jan Maria Vianney słynął z niebywałej wytrwałości w spowiadaniu i niezwykłego daru odczytywania sumień i rozpoznawania spraw życia duchowego swoich parafian. Mimo wielu sukcesów jego życie było niezwykle ciężkie i pracowite. W konfesjonale spędzał po 13-17 godzin dziennie i niejednokrotnie spotykał się także z niezrozumieniem i poniżaniem. Jan Maria Vianney zmarł 4 sierpnia 1859 roku. Na jego pogrzeb w Ars przybyło tysiące wiernych oraz pielgrzymów z całego kraju. W 1905 roku został beatyfikowany i ogłoszony patronem francuskich kapłanów. W 1986 roku, w 200 rocznicę urodzin Vianney do bazyliki w Ars przybył z jedną ze swoich pielgrzymek ówczesny papież Jan Paweł II. W bezpośrednim sąsiedztwie świątyni znajduje się (udostępniony dla odwiedzających) skromny dom Proboszcza, w którym spędził on 41 lat swojego życia. W latach 1878-1965 oprócz św. Sykstusa patronką bazyliki była także św. Filomena, do której szczególną cześć żywił Proboszcz z Ars. Według tradycji, żyła ona na przełomie III i IV wieku za panowania cesarza Dioklecjana i w imię swojej wiary poddawana była licznym torturom oraz cierpieniom.

Dardilluy u Jana Vianneya Francja

 Ars (1) Avignon  dawna siedziba papieży (1) Ars (3)

 

LourdesLourdes

   Największy we Francji i jeden z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego i cel pielgrzymek, odwiedzany rocznie przez 6 mln osób z całego świata (w okresie od marca do października). Według nauki Kościoła rzymskokatolickiego 11 lutego 1858 r. przy jaskini Massabielle 14-letniej Bernadecie Soubirous objawiła się Matka Boża, przedstawiając Jestem Niepokalane Poczęcie. W 1874 w tym miejscu ustawiono statuę Matki Bożej z Lourdes, następnie neogotycką bazylikę. Sama Bernadette Soubirous wstąpiła w 1866 roku do klasztoru Nevers, a w 1933 r. została kanonizowana.

 Fatima 2017

   Lourdes, znane jako jeden z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego. To tutaj 11 lutego 1858 r. przy jaskini Massabielle 14-letniej Bernadecie Soubirous objawiła się Matka Boża, przedstawiając się jej w miejscowym dialekcie: «Jestem Niepokalane Poczęcie». Dziewczyna była świadkiem 18 objawień. W 1874 w tym miejscu ustawiono statuę Matki Bożej z Lourdes, następnie neogotycką bazylikę. Bazylika górna to Bazylika Niepokalanego Poczęcia, dolna to Bazylika Różańcowa, a przed nią znajduje się Plac Różańcowy, po którym odbywają się procesje. Codziennie o godz. 16.30 wyrusza spod Groty procesja eucharystyczna. Najbardziej liczna w procesji jest rzesza ubranych na biało pielęgniarek oraz na niebiesko wolontariuszy, otaczających z miłością osoby chore. Rocznie w zorganizowanych grupach przybywa tu ok. 100 tys. chorych, którymi opiekują się wolontariusze z całego świata.

   Dla licznie przybywających pielgrzymów wybudowano tu także podziemną, w kształcie odwróconej Łodzi - Bazylikę św. Piusa która pomieści ponad 25 tysięcy wiernych. Całość znajduje się na ogromnym obszarze 51-hektarów oraz najmłodszy z ośrodków kultu - kościół św. Bernadetty. Powyżej Bazyliki na zboczach wzgórza wytyczono Drogę Krzyżową o dł. ok 1600 m.


   Cechą charakterystyczną Sanktuarium Maryjnego w Lourdes jest woda, która pojawiła się po objawieniach we wspomnianej wyżej grocie. Od tego czasu tysiące wiernych przybywają do Lourdes w celu obmycia się święta wodą. Jak podają różne źródła zanotowano już ponad 6000 przypadków uzdrowień po obmyciu się wodą z Lourdes.

   W Lourdes zwiedzamy miejsca związane ze św. Bernadettą: młyn Boly, w którym pracował jej ojciec jako młynarz, więzienie w którym po wygnaniu z młyna zamieszkała rodzina św. Bernadetty; kościół w którym była ochrzczona.

image045

image044

image042

   Dzisiaj Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes to światowe centrum pielgrzymek. Co roku odwiedza to miejsce ok. 6 milionów pielgrzymów (z 111krajów) ,w tym wolontariusze i chorzy. Do Lourdes pielgrzymował św. Jan Paweł II (jego ostatnia 104 zagraniczna pielgrzymka 14-15.08.2004r.

image040

image038

image031

image033

   Wieczorem uczestniczymy w międzynarodowej procesji różańcowej, która odbywa się w Lourdes codziennie od godz. 21.00. Procesją wyruszyliśmy spod Groty Massabielle, z figurą Niepokalanej, niesioną przez pielgrzymów. Wszyscy trzymaliśmy zapalone świece z lampionami. Znana na całym świecie pieśń: Po górach dolinach śpiewana była w różnych językach. Gdy śpiewa się refren pieśni: Ave, Ave, Ave Maryja, wszyscy wierni podnoszą lampiony ku niebu podobnie jak to jest w Fatimie. O każdej pełnej godzinie, kuranty na wieży Bazyliki Maryjnej wygrywają melodię pieśni: Po górach dolinach… 

image025

image021

Uczestniczyć w takiej procesji to wielkie przeżycie zwłaszcza tu w tym sanktuarium naznaczonym cierpieniem.

AwinionAvignon, Palais des Papes depuis Tour Philippe le Bel by JM Rosier

   Awinion – miasto na południu Francji, u podnóża wapiennego wzgórza, na lewym brzegu Rodanu, przy ujściu do niego rzeki Durance. Nad miastem góruje zamek papieży. W Avignonie rezydowało 7 papieży w XIV wieku – dwóch z nich jest tam pochowanych

Avignon  dawna siedziba papieży (17)

Avignon  dawna siedziba papieży (20)

Avignon  dawna siedziba papieży (26)

Avignon  dawna siedziba papieży (27)

Avignon  dawna siedziba papieży (17)

Avignon  dawna siedziba papieży (9)

Avignon  dawna siedziba papieży (22)

 

 

 Link do Francja - Hiszpania - Portugalia

 

Francja pokaz fotografii z pielgrzymki