Kwiaty

 • 1-awesome.jpg
 • 2-awesome.jpg
 • 121-awesome.jpg
 • 122-awesome.jpg
 • 123-awesome.jpg
 • 1870-awesome.jpg
 • 2326-awesome.jpg
 • 2809.jpg
 • 3067-awesome.jpg
 • 4496-awesome.jpg
 • 6332-awesome.jpg
 • 6333-awesome.jpg
 • 6336-awesome.jpg
 • 6337-awesome.jpg
 • 6338-awesome.jpg
 • 6340-awesome.jpg
 • 11046-awesome.jpg
 • 11048-awesome.jpg

Rdza gruszy - zwalczanie, opryski, zapobieganie

 

Rdza gruszy jest chorobą coraz częściej atakującą grusze. Uszkadza głównie liście grusz ale może też porażać owoce. W przypadku corocznego pojawiania się rdzy gruszy w naszym ogrodzie należy podjąć działania mające na celuzwalczanie rdzy gruszy. Zobacz jak wygląda zapobieganie tej chorobie oraz jakie opryski przeciwko rdzy gruszy należy wykonać, aby zminimalizować straty powodowane przez tę chorobę gruszy.

Rdza gruszy

Rdza gruszy - objawy

Pierwsze objawy świadczące o porażeniu gruszy przez rdzę pojawiają się wiosną na młodych liściach gruszy. Od maja można zaobserwować małe, pomarańczowożółte plamy na górnej części liści gruszy. Z biegiem czasu powierzchnia plam powiększa się i przybierają one postać jaskrawo pomarańczowych narośli. W tych miejscach liście grubieją i sztywnieją. Narośle są w środku gąbczaste. W lecie na dolnej części liści formują się stożkowate, żółte skupienia zarodników. Porażone liście przedwcześnie opadają z drzew.

Objawy rdzy gruszy występują, choć znacznie rzadziej, także na owocach, ogonkach liściowych i pędach. Mają one postać pomarańczowych, wzniesionych i twardych plam. Porażone owoce najczęściej opadają na ziemię, a te, które 

zostaną na drzewie, nie nadają się do spożycia.

Grusza KonferencjaGrusza Konferencja - uprawa, sadzenie, cięcie, choroby
Grusza Konferencja jest wcześnie owocującą odmianą gruszy, obficie plonującą oraz mało podatną na choroby. W związku z bardzo smacznymi, wydłużonymi owocami jest niezwykle popularna. Zobacz jak wygląda uprawa gruszy Konferencji na działce, jak przeprowadzić sadzenie młodych grusz i jak wykonać coroczne ich cięcie. Oto sprawdzone sposoby na zdrowe gruszki z własnego ogrodu! Więcej...

Rdza gruszy - zapobieganie

Zapobieganie rdzy gruszy to przede wszystkim unikanie sadzenia w pobliżu grusz jałowca sabińskiego, który jest żywicielem pośrednim patogenu powodującego tę chorobę. Niestety na terenie ogrodów działkowych jest to 

ciężkie do wykonania, ze względu na coraz większą popularność nasadzeń z roślin ozdobnych. Zarodniki grzyba, przenoszone z jałowców dzięki podmuchom wiatru, potrafią przedostawać się na odległość kilkuset metrów, a nawet kilku kilometrów. Wyeliminowanie jałowców z tak dużego obszaru działek jest praktycznie niemożliwe.

 

Dlatego rdza gruszy rozwija się głównie właśnie w uprawach amatorskich na terenie ogrodów działkowych i przydomowych. Jeżeli chcemy bezproblemowo uprawiać grusze warto zatem usunąć jałowce z naszego własnego ogrodu oraz poprosić sąsiadów aby i oni również unikali uprawy jałowców. To na pewno zmniejszy ryzyko wystąpienia rdzy gruszy, choć całkowicie go nie wyeliminuje.

Uwaga! Do sadzenia w ogrodzie wybieraj odmiany gruszy odporne lub mało wrażliwe na rdzę gruszy. Do grusz rzadko porażanych przez rdzę można zaliczyć odmiany: Paryżanka, Bera Hardy, Lukasówka. Należy natomiast unikać uprawy odmian najbardziej wrażliwych na tę chorobę. Do bardzo lubianych i często sadzonych odmian gruszy podatnych na rdzę należą: Bonkreta Williamsa i niestety również Faworytka (Klapsa).

Rdza gruszy - opryski, zwalczanie

W sadach, w których prowadzona jest ochrona chemiczna przeciwko parchowi gruszy, dodatkowe opryski przeciwko rdzy gruszy nie są konieczne. Jeżeli jednak nie wykonujemy oprysków przeciwko parchowi, a na gruszach pojawia się rdza, wskazane będzie chemiczne zwalczanie rdzy gruszy.

Opryski przeciwko rdzy gruszy prowadzi się od fazy różowego pąka do zakończenia kwitnienia (maksymalnie do 30 dni po opadnięciu płatków kwiatowych). Należy je wykonywać w odstępach co 10 -14 dni. Najbardziej skutecznym przeciwko rdzy gruszy i polecanym do upraw amatorskich jest preparat Score 250 EC. Trzeba jednak pamiętać, że jest on skuteczny dopiero w temperaturze powyżej 12°C i nie powinien być stosowany częściej niż dwa razy w sezonie, ze względu na możliwość uodparniania się na ten preparat grzyba powodującego parcha gruszy. Dlatego do oprysków należy stosować przemiennie różne preparaty ochronne, m. in. Miedzian 50 WP, Kaptan 50 WP, Topsin M 500 SC, Zato 50 WG.

Choroby liści gruszy - objawy, zdjęcia, zwalczanie

 

W gruszowych sadach corocznie obserwowane są rozmaite choroby i szkodniki atakujące liście gruszy. Tego rodzaju patogeny są niebezpieczne ze względu na częste przenoszenie się z liści na owoce czy inne części gruszy. Choroby liści gruszy mają także negatywny wpływ na wygląd całej rośliny i znacznie ją osłabiają. Dowiedz się jak prawidłowo rozpoznawać choroby liści gruszy, jak skutecznie je zwalczać i kiedy wykonywać opryski.

choroby liści gruszy - parch gruszy
Choroby liści gruszy. Ciemne plamy na liściach
mogą świadczyć, iż roślinę zaatakował parch gruszy.

Parch gruszy

Parch gruszy wywoływany jest przez grzyby. Objawy parcha gruszy występują na liściach, owocach i pędach i jest to najczęściej spotykana choroba liści gruszy. Na liściach gruszy, na ich spodniej stronie, wzdłuż nerwu głównego pojawiają się oliwkowobrunatne plamy, które z czasem ciemnieją, aż staną się czarne. Liście zamierają i przedwcześnie opadają. Plamy występują też na zawiązkach owoców, z czasem stają się one suche i korkowate. Strupy pojawiają się też na wierzchołkowych fragmentach pędów.

 

Źródłem choroby jest grzybnia zimująca na liściach gruszy i porażonych pędach. Zwalczanie parcha gruszy to przede wszystkim usuwanie porażonych liści i owoców. Usunięte liście trzeba spalić lub głęboko zakopać, nie nadają się na kompost.

Opryski na parcha gruszy rozpoczyna się w fazie ukazywania się zielonych stożków liści i powtarza co 10-14 dni. Można też stosować fungicydy, takie same jakimi zwalczany jest parch jabłoni. W początkowym okresie stosuje się fungicydy powierzchniowe miedziowe (np. Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC) oraz zawierające kaptan (Kaptan Zawiesionowy 50 WP, Captan 50 WP, Merpan 80 WG). W miarę możliwości w uprawach amatorskich należy się ograniczyć do miedzianu (preparat dopuszczony do upraw ekologicznych). Jeżeli jest to konieczne, od fazy białego pąka stosuje się opryski środkami wgłębnymi i układowymi, takimi jak np. Dithane NeoTec 75 WGSyllit 65 WP, Zato 50 WG,Score 250 EC.

Grusza KonferencjaGrusza Konferencja - uprawa, sadzenie, cięcie, choroby
Grusza Konferencja jest wcześnie owocującą odmianą gruszy, obficie plonującą oraz mało podatną na choroby. W związku z bardzo smacznymi, wydłużonymi owocami jest niezwykle popularna. Zobacz jak wygląda uprawa gruszy Konferencji na działce, jak przeprowadzić sadzenie młodych grusz i jak wykonać coroczne ich cięcie. Oto sprawdzone sposoby na zdrowe gruszki z własnego ogrodu! Więcej...

Biała plamistość liści gruszy

Biała plamistość liści gruszy jest to choroba grzybowa, która poraża jedynie liście gruszy. Grzyb powoduje powstanie na liściach okrągłych lub nieregularnych plam o średnicy 3-5 mm i jasnobrunatnym zabarwieniu. W miarę rozwoju choroby, plamy zwiększają się, co powoduje przedwczesne opadanie liści z drzewa. Patogen zimuje na opadłych, porażonych liściach.

Zwalczanie białej plamistości liści gruszy polega, podobnie jak w przypadku parcha, na usuwaniu porażonych liści. Również fungicydy przeciwko parchowi gruszy skutecznie przeciwdziałają białej plamistości liści gruszy. Odmianami szczególnie wrażliwymi na białą plamistość liści gruszy są Lukasówka i Faworytka. Unikajmy sadzenia tych odmian, jeżeli w naszym ogrodzie już wcześniej występowała biała plamistość liści gruszy.

rdza gruszy
Choroby liści gruszy. Rdza gruszy objawia się pomarańczowymi plamami.
Od spodu plam pojawiają się stożkowate skupiska zarodników grzyba.

Rdza gruszy

Rdza gruszy jest jedną z najbardziej charakterystycznych i łatwych do rozpoznania chorób liści gruszy. Grusza na rdzę jest szczególnie narażona wtedy, gdy rośnie w pobliżu jałowca sabińskiego, gdyż gatunek ten jest żywicielem pośrednim grzyba wywołującego rdzę gruszy. Objawami obserwowanymi od wiosny na liściach gruszy są jaskrawoczerwone plamy. Liście w tych miejscach grubieją i sztywnieją. Latem na dolnej stronie liści pojawiają się również żółte, stożkowate i wzniesione skupienia zarodników o średnicy ok. 1 cm i wysokości 3-4 mm.

Zwalczanie rdzy gruszy to przede wszystkim usuwanie z drzew porażonych liści oraz wycinanie rosnących w pobliżu jałowców. Opryski na rdzę gruszy wykonuje się tymi środkami co przeciw parchowi.

Jeżeli objawy zniszczeń, jakie zaobserwowaliśmy na naszych drzewach nie wskazują na powyżej opisane choroby liści gruszy, warto sprawdzić czy przyczyną uszkodzeń nie są szkodniki liści gruszy